Panoramatická hlava s automatickým otáčením

autor - Pro.31, 2016 - Fotografování

Víceméně náhodou jsem na YouTube narazil na motorizované panoramatické hlavy, jejichž použití je propagováno primárně pro snímání panoramatického videa. Mne však zaujala možnost použití s mobilním telefonem pro klasickou skládanou panoramatickou fotografii.

A protože na Ebay či AliExpressu se dají najít kopie za pár babek (při slevové akci k Singles Day jsem jej pořídil za 20 USD vč. poštovného), za tři týdny byla hlava doma.

Součástí je držák na mobilní telefon, naštěstí typu jednoduchého „svěráku“ s možností umístit objektiv mobilního telefonu prakticky do středu rotace – tedy s minimální paralaxou při otáčení. Běh motorku je překvapivě tichý, avšak rotační část vykazuje poměrně velkou vůli a po připevnění telefonu se na celou sestavu nejlépe hodí přívlastek „vachrlatá“. Na kvalitu fotek to nemá vliv, jen je třeba opatrně manipulovat, aby se telefon neporoučel k zemi.

20161231-112444

Hlava má dálkové ovládání (bohužel jen s infra-červeným přenosem), propojení s telefonem Android funguje pomocí bluetooth – na telefonu není třeba nic instalovat, hlava se tváří jako „vstupní zařízení“, tedy primitivní klávesnice. Funguje to jednoduše: na telefonu spustíte aplikaci fotoparátu (zřejmě jakoukoliv), pak stlačíte tlačítko spouště na dálkovém ovladači a na displeji telefonu se u ikony spouště objeví modrý rámeček – emulace stisku spouště, což je funkce podporovaná přímo Androidem… Můžete pochopitelně mačkat spoušť prstem na displeji, ale dálkovým ovladačem je to praktičtější.

Snímat panorama lze dvojím způsobem:

  • Na telefonu se aplikace fotoaparátu přepne do režimu snímání panorama, hlava se uvede dálkovým ovladačem do plynulé rotace a následně se stiskne spoušť. Toto však má smysl jen v hodně dobrých světelných podmínkách, rotace je příliš rychlá a snímky jsou ohroženy pohybovou neostrostí. Navíc výsledné panorama má obvykle nižší rozlišení a neobsáhne celých 360° (dle typu aplikace).
  • Na telefonu se aplikace fotoaparátu nechá ve standardním režimu, dálkovým ovladačem se hlava uvede do intervalové rotace (každých 10 sekund se hlava pootočí o pár stupňů) a ve chvíli klidu se opakovaně tiskne spoušť. Fotky se pak složí do panorama klasicky – buď separátní aplikací v mobilu (např. Bimostitch) nebo až na počítači třeba v Huginu. Skládání panorama na mobilu moc dobré výsledky nedává, takže Hugin je jistota.

Klady tohoto řešení:

  • Hlava je lehká, skladná.
  • Fotoaparát telefonu lze umístit blízko středu rotace, což minimalizuje paralaxu, skládání v Huginu je rychlé a prakticky bezchybné.
  • S hlavou není během snímání nutné nijak manipulovat, jen mačkat spoušť dálkového ovládání v daných intervalech.

Zápory:

  • Hlava má nevýraznou indikaci zpětné vazby k tlačítkům dálkového ovládání, což chybí především u spouště – LED dioda je schovaná uvnitř a prakticky neviditelná. Je tedy vhodné zapnout zvuk závěrky v aplikaci fotoaparátu.
  • Intervalové otáčení je nastaveno s 10 sekundovou pauzou a nejde změnit. Tj. při 9 snímcích pro 360° panorama si počkáte déle, než by bylo nutné.
  • Chce to trochu cviku, abyste při mačkání spouště na dálkovém ovladači mířili na přijímač a současně uhýbali ze záběru rotujícího fotoaparátu.
  • Z principu fungování je jasné, že se příliš nehodí na pohyblivé scény.

Mám v plánu dokoupit nějaký držák na Go Pro (má možnost naklápění nahoru/dolů) a upravit jej pro uchycení telefonu tak, abych mohl snímat alespoň dvě řady snímků a zvýšil tak vertikální zorné pole výsledného panorama.

Shrnutí

Celkově jsem spokojen – alespoň do doby, než se dočkám Panono – snímání je jednoznačně rychlejší a jednodušší než ruční otáčení dedikovanou panoramatickou hlavou, navíc telefon mám obvykle s sebou a kvalita fotografií je postačující.

Doufám, že časem se objeví trochu chytřejší varianty s vlastní aplikací fotoaparátu v mobilu, aby hlava mohla sama pořizovat snímky v pauzách při otáčení a navíc i naklápět telefon nahoru a dolů. Na KickStarteru se občas podobné návrhy objevují (Orbit 360, Spinpod), ale kvalita výstupu (panorama je zpracováno v telefonu) je dost tragická (paralaxa, rozlišení, barvy).


Zanechte komentář

Archiv