Fotografování

Panoramatická hlava s automatickým otáčením

by on Úno.18, 2018, under Fotografování

Víceméně náhodou jsem na YouTube narazil na motorizované panoramatické hlavy, jejichž použití je propagováno primárně pro snímání panoramatického videa. Mne však zaujala možnost použití s mobilním telefonem pro klasickou skládanou panoramatickou fotografii

(continue reading…)
Leave a Comment more...

Zpracování fotografií v linuxu

by on Pro.31, 2016, under Fotografování, Linux, Postupy

Na úvod bych snad chtěl jen podotknout, že žádný open-source program nedosahuje kvalit (z pohledu možností, ovládání, work-flow, atd.) komerčních aplikací jako např. Adobe PhotoShop, iView, DxO. To je celkem logický stav, nicméně ne každý potřebuje kanón na vrabce a navíc i přesto lze s mírně nižším pohodlím linux či unix plně používat pro zpracování fotografií na dobré kvalitativní úrovni. (continue reading…)

8 komentářů :, , , , , more...

Titulní fotografie

by on Říj.31, 2016, under Fotografování

Osobní stránky s fotkami z cest, rodiny a přátel a troškou vlastní tvorby, samostatná část je věnována sférickým panoramatům. Textová část je především o různých testech, udělátkách a snaze o digitální workflow v linuxu. Většina obsahu je přístupná bez přihlášení. Díky za návštěvu.

Titulní fotografie - odkaz do galerie

Kliknutím na snímek se dostanete do galerie, seznam posledně přidaných fotek najdete zde.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Titulní fotografie more...

Tvorba ICC profilu pro digitální fotoaparát

by on Led.02, 2009, under Fotografování

Článek popisuje vytvoření profilu pro digitální fotoaparát pomocí kalibračního vzorníku IT8.7/2 Wolfa Fausta a programů UFRaw (verze 0.15) a Argyll CMS (verze 1.0.3) – oba programy jsou šířeny pod licencí GPL.

(continue reading…)
Leave a Comment : more...

Tisk v CMYK režimu

by on Zář.20, 2008, under Fotografování

Většina běžných ovladačů inkoustových tiskáren očekává vstupní data v RGB režimu, tj. konverze na tiskové barvy (CcMmYKLk u Epson Photo Stylus P 2100) probíhá bez vlivu uživatele. Následující článek sepisuje poznatky k tisku v CMYK režimu s ovladačem Gutenprint vč. vytvoření ICC profilu. (continue reading…)

Leave a Comment :, , more...

Čištění tiskové hlavy EPSON P 2100

by on Zář.07, 2008, under Fotografování

Důvody, proč některé trysky netisknou, mohou být v zásadě dva: buď došel inkoust či mu něco brání v cestě. Po delší době nepoužívání anebo naopak častém používání mohou být tiskové trysky ucpány přebytečným či zaschlým starým inkoustem.

To lze vyřešit vyčištěním tiskové hlavy – nenásilnou metodou, tedy rozpouštěním a odstraněním starého inkoustu. Některé níže uvedené kroky mohou vést k poškození tiskárny a případně ztrátě záruky – tedy jako obvykle, vše provádíte na vlastní riziko.

(continue reading…)
16 komentářů : more...

Test stability stativu

by on Srp.07, 2007, under Fotografování

Před investicí do lehkého karbonového stativu jsem otestoval stabilitu stativu Manfrotto 190DB, stativu Velbon Sherpa Pro CF 435, kulové hlavy Manfrotto 308 RC a 484 RC2 – to vše v různých kombinacích.

(continue reading…)
Leave a Comment : more...

Tvorba barevného profilu pro display

by on Kvě.18, 2007, under Fotografování

Ke kalibraci a vytvoření profilu jsem použil nástroje z balíku argyllcms. Postup zahrnuje:

  • Nastavení monitoru do požadovaného stavu pomocí ovládacích tlačítek a OSD menu a jeho kalibrace změnou hodnot LUT tabulky.
  • Vytvoření profilu pro aplikace, které podporují správu barev.
  • Načtení kalibračních hodnot monitoru.

(continue reading…)

Leave a Comment : more...

Doplnění GPS pozice do EXIFu fotografie

by on Pro.23, 2006, under Fotografování

Existuje několik digitálních fotoaparátů, které obsahují GPS přijímač a do EXIFu fotografie ukládají aktuální pozici fotoaparátu. Tuto informaci lze využít jednak při následné katalogizaci snímků (kde jsem to jen mohl vyfotit?) či k prezentaci na webu (ve spojení se servery mapy.cz, maps.google.com, Google Earth). (continue reading…)

Leave a Comment : more...

Postup pro tisk v linuxu (včetně správy barev)

by on Pro.12, 2006, under Fotografování

Tisk v rámci pracovního postupu se správou barev se provádí dvěma způsoby: konverzi do barevného prostoru tiskárny (ať už RGB nebo separaci do CMYKu) provádí buď program, ze kterého tiskneme, nebo samotný tiskový systém či ovladač.

(continue reading…)
Leave a Comment :, more...

Archivy