Postupy

Zpracování fotografií v linuxu

by on Pro.31, 2016, under Fotografování, Linux, Postupy

Na úvod bych snad chtěl jen podotknout, že žádný open-source program nedosahuje kvalit (z pohledu možností, ovládání, work-flow, atd.) komerčních aplikací jako např. Adobe PhotoShop, iView, DxO. To je celkem logický stav, nicméně ne každý potřebuje kanón na vrabce a navíc i přesto lze s mírně nižším pohodlím linux či unix plně používat pro zpracování fotografií na dobré kvalitativní úrovni. (continue reading…)

8 komentářů :, , , , , more...

Korekční matice kolorimetru pro monitory s velkým gamutem

by on Čvc.30, 2014, under Postupy

Pro kalibraci (a charakterizaci) monitorů se používají dva typy zařízení: levnější kolorimetr či dražší spektrofotometr. Ten první snímá jas pouze u vybraných barev, zatímco druhý snímá celé viditelné spektrum.

Potíž s kolorimetry je, že správně interpretují barvy pouze u standardních monitorů zobrazujících v barvovém prostoru blízkém sRGB. V případě monitorů s podporou většího gamutu mohou (ale nemusí – záleží na výrobci) selhat. (continue reading…)

Leave a Comment more...

Knoppix remastering

by on Kvě.24, 2013, under Linux, Postupy

Postup pro přípravu vlastní instalace KNOPPIX vycházející z Knoppix Remastering Howto, avšak upravený pro instalaci na USB klíčenku, kde bude vše potřebné schováno v jednom adresáři KNOPPIX. (Standardní instalace skriptem /usr/bin/flash-knoppix vytváří adresáře /boot, /KNOPPIX a soubor /ldlinux.sys v hlavním adresáři USB klíčenky, což zbytečně zvyšuje riziko, že některý omylem smažete při běžném používání USB klíčenky bez spouštění KNOPPIXu.) (continue reading…)

Leave a Comment :, more...

ZFS on Linux

by on Bře.03, 2012, under Linux, Postupy

Pokud jste se rozhodli pro ZFS, tak asi už víte proč. Jinak napoví Google: ZFS The Last Word in File Systems. V tomto příspěvku spíše upozorním na některá omezení (jak ZFS obecně, tak současné implementace v linuxu) a popíši vlastní použití v případě malé domácí sítě a zálohování dat. (continue reading…)

Leave a Comment :, , more...

Poznámky k nastavení LXDE – neboli sbohem GNOME :-(

by on Kvě.21, 2011, under Linux, Postupy

Tak jsem po mnoha letech používání GNOME 2 nezvládl revoluční proměnu v GNOME 3, což mne donutilo hledat náhradu. Po vyzkoušení alternativ (Enlightment E17, Xfce 4.8, KDE 4.6) jsem nakonec z různých důvodů skončil u LXDE (+ Openbox, LXDM) Nevýhodou odlehčeného prostředí je počáteční nesladěnost (vzhledu, funkčnosti) mezi jednotlivými aplikacemi. Článek je soupiskem poznámek k úvodnímu nastavení a doladění (vše na Arch Linuxu). Ne vše jsem zatím dořešil k plné spokojenosti (tj. uživatelské přívětivosti, na kterou jsem uvykl v GNOME 2). (continue reading…)

1 Comment more...

Různé úpravy videa (DVB-T, DVD, liteAVCHD)

by on Led.01, 2010, under Postupy

Poslední dobou se čím dál více setkávám s ozvučenými pohyblivými obrázky, byť vůbec nevlastním klasickou video kameru: záznam z digitální televize (prozatím MPEG2 stream), zrcadlovky (Full HD  H.264 v MOV kontejneru), kompaktu (lite AVCHD) a zálohování občasných DVD pro použití v HTPC. (continue reading…)

4 komentáře : more...

Archivy