Tag: Správa barev

Systémy správy barev v Linuxu

by on Úno.17, 2018, under Linux, Programy

Článek poskytne základní informace o colord, Oyranos, Argyll CMS a XICC a pomůže uživateli zorientovat se v aktuálním stavu správy barev v Linuxu. (continue reading…)

Leave a Comment : more...

Zpracování fotografií v linuxu

by on Pro.31, 2016, under Fotografování, Linux, Postupy

Na úvod bych snad chtěl jen podotknout, že žádný open-source program nedosahuje kvalit (z pohledu možností, ovládání, work-flow, atd.) komerčních aplikací jako např. Adobe PhotoShop, iView, DxO. To je celkem logický stav, nicméně ne každý potřebuje kanón na vrabce a navíc i přesto lze s mírně nižším pohodlím linux či unix plně používat pro zpracování fotografií na dobré kvalitativní úrovni. (continue reading…)

8 komentářů :, , , , , more...

Tvorba ICC profilu pro digitální fotoaparát

by on Led.02, 2009, under Fotografování

Článek popisuje vytvoření profilu pro digitální fotoaparát pomocí kalibračního vzorníku IT8.7/2 Wolfa Fausta a programů UFRaw (verze 0.15) a Argyll CMS (verze 1.0.3) – oba programy jsou šířeny pod licencí GPL.

(continue reading…)
Leave a Comment : more...

Poznámky ke správě barev

by on Zář.26, 2008, under Ostatní

Ke správnému používání správy barev je vhodné pochopit pochopit nejen teoretické základy – dobře popsané na mnoha webových stránkách – ale občas i vlastnosti (a omezení) konkrétní aplikace.

Následující poznámky se týkají především profilů vytvořených ArgyllCMS (tedy normy ICC verze 2.1) a CMS engine LittleCMS (LCMS). Nejedná se o návod, pouze postřehy či vysvětlení, které mi původně nebylo jasné z dokumentace k příslušným programům. (continue reading…)

Leave a Comment : more...

Tisk v CMYK režimu

by on Zář.20, 2008, under Fotografování

Většina běžných ovladačů inkoustových tiskáren očekává vstupní data v RGB režimu, tj. konverze na tiskové barvy (CcMmYKLk u Epson Photo Stylus P 2100) probíhá bez vlivu uživatele. Následující článek sepisuje poznatky k tisku v CMYK režimu s ovladačem Gutenprint vč. vytvoření ICC profilu. (continue reading…)

Leave a Comment :, , more...

Tvorba barevného profilu pro display

by on Kvě.18, 2007, under Fotografování

Ke kalibraci a vytvoření profilu jsem použil nástroje z balíku argyllcms. Postup zahrnuje:

  • Nastavení monitoru do požadovaného stavu pomocí ovládacích tlačítek a OSD menu a jeho kalibrace změnou hodnot LUT tabulky.
  • Vytvoření profilu pro aplikace, které podporují správu barev.
  • Načtení kalibračních hodnot monitoru.

(continue reading…)

Leave a Comment : more...

Postup pro tisk v linuxu (včetně správy barev)

by on Pro.12, 2006, under Fotografování

Tisk v rámci pracovního postupu se správou barev se provádí dvěma způsoby: konverzi do barevného prostoru tiskárny (ať už RGB nebo separaci do CMYKu) provádí buď program, ze kterého tiskneme, nebo samotný tiskový systém či ovladač.

(continue reading…)
Leave a Comment :, more...

Archivy